Hypotéka bez vybrané nemovitosti

2. 3. 2021

Článek aktualizován k 1. 3. 2022

Úrokové sazby na přelomu roku 2020 a 2021 narazily na své dno a v průběhu roku 2021 začaly strmě růst v důsledku opakovaného zvýšení základní úrokové sazby (sazby, za kterou si banky půjčují peníze od ČNB) ze strany ČNB.  začínají se mírně zvedat.Dnešní hodnota základní úrokové sazby je 4,5 %, tedy nejvyšší hodnota od roku 2002.  Předpoklad je takový, že sazby ještě porostou v průběhu celého roku a na konci roku 2021 by mohly dosáhnout na hladinuudou mezi 2,5 – 63 %. Stále se však dá udělat hypotéka s úrokem pod 4,092 %. Klienti si často chtějí pořídit bydlení na které mají dostatečné příjmy, nicméně nemůžou najít vhodnou nemovitost a stresují se ohledně navýšení sazeb.

Pokud dlužíme 1  milion 000 000 Kč za  2 % p.a., je splátka na 30 let ve výši 3  696 Kč. Když sazba stoupne na 3 %, potom je splátka už 4  216 Kč. U 1  000 000 Kč milionu je tak rozdíl ve splátce mezi 2 a 3 %procenty 520 Kč měsíčně. Pokud si vezmeme hypotéku na 5  000 000 Kčmilionů, rozdíl 1 %procenta na sazbě udělá na splátce měsíčně 2  600 Kč, což je během pětileté fixace 156  000 Kč.

Jaké máme možnosti, pokud tedy řešíme bydlení, nemáme zatím vybranou nemovitosti a chceme si zamknout aktuální nízkou sazbu?

Finanční instituce na tuto situaci myslí a některé mají produkt, který umožňuje schválit hypotéku a dává klientům určitý čas na to, aby si nemovitost našli. Pro koho je toto řešení výhodné a na co si je potřeba dát pozor?

Pro koho je to vhodné:

  • Pro klienty, kteří jsou rozhodnuti řešit otázku bydlení, mají reálnou představu o tom, co si chtějí pořídit, akorát zatím ještě nemají vybranou nemovitost (hotový projekt na výstavbu atd.)
  • Obzvlášť vhodné pro klienty, jejichž příjem v budoucnu nemusí být pro banku dostatečný, nebo akceptovatelný. Například je čeká mateřská, začínají s podnikáním atd.  

Pro koho to není vhodné:

  • Není vhodné pro klienty, kteří si nejsou jisti, že v dané době vhodnou nemovitost najdou, protože jinak budou muset platit poplatek za nevyčerpání úvěru, který může být od desíti do stovek tisíc.  
  • Pro klienty, jejichž současné příjmy na požadovanou výši úvěru nestačí a očekávají navýšení příjmu. Nelze totiž úvěr do budoucna navýšit a zachovat stávající sazbu.

Jak to celé funguje?  

Při zpracování hypotečního úvěru banka zkoumá čtyři oblasti:   

  • Osobu žadatele – věk, vzdělání, platební morálku (registry), atd.
  • Příjmy žadatele
  • Účel úvěru – koupě, výstavba, rekonstrukce atd.
  • Zástavu – nemovitost, kterou budeme za úvěr ručit


Většinou ručíme nemovitostí, kterou kupujeme, nicméně není to povinnost a do zástavy můžeme dát klidně jinou nemovitost.

Abychom dosáhli na standardní hypotékyhypotéku, musíme splnit podmínky ve všech 4 oblastech, tedy musíme mít vhodného žadatele, který má příjem, stanovený účel úvěru a vhodnou nemovitost do zástavy.     

Pokud zvolíme hypotéku bez nemovitosti, banka bude zkoumat jen osobu žadatele a jeho příjem, uzavře se hypotéka, a až dodatečně si klient hledá nemovitost, tedy dokládá účel a zástavu. Jakmile nemovitost najde, vytvoří se zástavní smlouvy a provede se čerpání.Teprve když najde nemovitost, tak banka připraví zástavní smlouvy a na jejich podkladu může klient načerpat úvěr. Příjmy se už v této fázi nezkoumají.  

Nyní se pojďme podívat na jednotlivé instituce, které tento produkt nabízí, a jaké jsou mezi nimi rozdíly.

BankaModrá pyramidaRaiffeisen bankKomerční bankaBuřinka
Účel hypotékyKoupě, koupě + rekonstrukce, výstavbaKoupěVšechny účelyKoupě, koupě + rekonstrukce
Poplatek  za poskytnutíZdarma4 900 Kč4 900 KčZdarma
Doba na čerpání24 – 36 měsíců11 měsíců36 měsíců24 měsíců
Sankce za nevyčerpáníMax. 30 000 Kč9 900 Kč5 % z nevyčerpané částky (20 % lze nečerpat bez sankce)5 %, max. 25 000 Kč

Tento produkt je doménou skupiny Komerční banky. Poskytuje ho už delší dobu Modrá pyramida (stavební spořitelna Komerční banky) a od ledna 2021 i samotná Komerční banka. Dále možnost hypotéky bez nemovitosti poskytuje Raiffeisen banka a Buřinka. .   

BankaModrá pyramidaRaiffeisen bankKomerční banka
Účel hypotékyKoupě, koupě + rekonstrukce, výstavbaKoupěVšechny účely
Poplatek  za poskytnutíZdarma4  900 Kč4  900 Kč, do 31. 3. 2021 zdarma
Doba na čerpání24 – 36 měsíců11 měsíců36 měsíců
Sankce za nevyčerpáníMax. 30  000 Kč9  900 Kč5 % z nevyčerpané částky (20 % lze nečerpat bez sankce)


Velice zajímavá je Komerční banka. Ta má v podmínkách dobu čerpání až 36 měsíců a nemovitost musíme mít nalezenou alespoň 3 měsíce před koncem této lhůty. Jako jediná umožňuje tento produkt pro veškeré účely (včetně rekonstrukce, refinancování atd.). Nevýhodou je vysoká sankce 5 % z nevyčerpané částky. Pokud tedy chceme kupovat nebo stavět, ale nejsme si úplně 100 % jistí, že to vyjde, bude rozumnější zvolit Modrou pyramidu, která má sankci max. 30  000 Kč. Raiffeisen je zajímává pouze v tom, že má nejnižší sankci za nevyčerpání hypotéky, a to 9  900 Kč.

Shrnutí:

Při nízkýchPři současných úrokových sazbách a nedostatku rezidenčního bydlení, je schválení hypotéky a následný výběr nemovitosti, velice zajímavá možnost. Může to být i dobrá příležitost pro investory, kteří by chtěli využít současných nízkých úrokových sazebse chtěli vyhnout budoucímuprobíhajícímu růstu úrokových sazeb a spekulovat o případném poklesu cen některých nemovitostí v následujících letech. Při vysokých úrokových sazbách to dává stále smysl pro tyPro ty, které čeká změna zaměstnání, nebo z jiného důvodu ztratí pro banku akceptovatelný příjem to pak může být jediná možnost, jak hypotéku získat. Je potřeba si dát pozor na účely, které lze těmito produkty financovat a zvážit riziko sankcí, které se platí v případě, že úvěr nevyužijeme.

Pokud by Vás zajímalo více informací, neváhejte mě kontaktovat.

Další články

Jak se za 10 let stát milionářem?

Jak se za 10 let stát milionářem?

V tomto článku se podíváme na to, jestli se běžný člověk mohl stát za posledních 10 let „milionářem“. Rok 2011. Pojďme…
Zdražování stavebního materiálu a hypotéka na výstavbu

Zdražování stavebního materiálu a hypotéka na výstavbu

Článek aktualizován k 1. 3. 2022 Proč stavební materiál zdražuje? V poslední době dochází k výraznému zdražování stavebního materiálu a to v řádu…
Hypotéka na výstavbu

Hypotéka na výstavbu

Článek aktualizován k 1. 3. 2022 Mnoho lidí sní o tom, že si postaví vlastní dům. Kromě stavebních otázek potom…
Jak se za 10 let stát milionářem?

Jak se za 10 let stát milionářem?

V tomto článku se podíváme na to, jestli se běžný člověk mohl stát za posledních 10 let „milionářem“. Rok 2011. Pojďme…
Zdražování stavebního materiálu a hypotéka na výstavbu

Zdražování stavebního materiálu a hypotéka na výstavbu

Článek aktualizován k 1. 3. 2022 Proč stavební materiál zdražuje? V poslední době dochází k výraznému zdražování stavebního materiálu a to v řádu…

Novinky ze světa financí

Získejte výhodu v hospodaření s penězi! Přihlaste se k odběru našeho finančního newsletteru a získejte aktuální tipy a rady.

Vše co potřebujete vědět o hypotéce na jednom místě

Zadejte svůj e-mail a my Vám elektronickou knihu „Vše co potřebujete vědět o hypotéce“ obratem pošleme. Čas od času vám navíc ve schránce necháme zajímavé a užitečné novinky ze světa financí doplněné o naše cenné postřehy z praxe.